دکتر علی آبکار
minimalistic low poly style summer wallpaper vector illustration. small island in the middle of the ocean reflecting in the water. tiny boat approaching the land on the moonlight. flat design - برندسازی شهری کیش

برندسازی شهری کیش

برندسازی شهری کیش

جزیره کیش ازلحاظ ویژگی‌های طبیعی و مصنوعی پتانسیل فوق‌العاده بالایی برای تبدیل‌شدن به برند مکانی (یا برند شهری) را دارد که در پایین به موضوع برندسازی شهری کیش.

ساحل زیبا، آسمان آبی، آب‌های نیلگون خلیج‌فارس و  امکانات مدرن اقامتی، جزیره کیش را به مروارید خلیج‌فارس تبدیل کرده است. جزیره کیش به‌عنوان دوبی ایران همیشه جایگاه مهمی در صنعت توریسم و گردشگری داشته است.

توسعه این جزیره از چند دهه قبل آغاز شد و در سال‌های اول رشد، رقابت نزدیکی با شهرهای دوبی و دوحه داشت. شهر دوبی توانست قوی سبقت را از کیش برباید  و به‌عنوان یکی از برندهای شهری در جهان شناخته شود. آنچه در بازه زمانی فعلی برای ما اهمیت دارد تلاش برای پیشرفت تجارت و گردشگری در شهر زیبای کیش است.

برندسازی شهری در جزیره کیش

به‌طورکلی  برند سازی شهری (City Branding) فرآیند برند کردن یک مکان جغرافیایی است که در برخی منابع برند سازی مکانی هم نامیده می‌شود.

کیش قطعاً می‌تواند برندهای شهری مانند دوبی را پشت سر بگذارد. برند سازی در جزیره کیش نیازمند اختصاص منابع است.

اختصاص تبلیغات ویژه در سطح جهانی، توسعه تجارت، ارتقای سطح رفاهی منطقه کیش، ترغیب سرمایه‌گذاران برای انتقال سرمایه به کیش می‌تواند برند سازی جزیره کیش را تسهیل کند.

انواع متفاوت برند

برند درواقع همان توقع مشتری یا مخاطب است. پیش‌زمینه ذهنی که ما را به خرید یک محصول ترغیب می‌کند و تصمیم ما را برای خرید قطعی می‌نماید. در دنیای تجارت برند انواع متفاوتی دارند شامل: برند سلبریتی ها یا اشخاص مشهو  (Celebrity) برند ملی (Nation Brand) ، برند جهانی (Global)، برندهای غیر انتفاعی یا  NGO – Non-Governmental Organization)، ) برند لوک (Luxury)، برند مکان  (Place Brand). برند مکان خود زیرمجموعه‌هایی دارد که برند سازی شهری یکی از آن‌هاست.

مفهوم برند شهری

شهری که به‌عنوان برند شناخته می‌شود ناخودآگاه نگاه‌ها را به خود اختصاص می‌دهد و بر سر زبان‌ها می‌افتد. در عصر کنونی که به عصر انفجار اطلاعات شهرت یافته است برندی موفق خواهد بود که بتواند بهتر (یا راحت‌تر) دیده شود. به‌عبارتی‌دیگر برند سازی ارتباط دو مفهوم ذهنی به یکدیگر است به‌طوری‌که بیان یکی موجب تداعی دیگری شود.

برج‌های دوقلو پتروناس یک مفهوم هست که مانور تبلیغاتی روی آن انجام‌گرفته است و در حال حاضر با دیدن این برج‌ها، شکوفایی اقتصادی کوالالامپور پایتخت مالزی در ذهن تداعی می‌شود. در جزیره کیش بیش از ده‌ها نماد طبیعی و مصنوعی موجود است تا این مروارید خلیج‌فارس را بتواند به برندی محبوب و جهانی تبدیل کند.

 

یونانی1 300x200 - برندسازی شهری کیش

پاسخی بنویسید

WhatsApp chat مشاوره آنلاین